ZAKOŃCZENIE EUROPEJSKIEGO TOURNEE

BERLIN: 8.11.2011, godz. 19:30
Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz
Linienstraße 227 10178 Berlin
www.volksbuehne-berlin.de

Europejskie tournée filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) zakończy się w Berlinie, gdzie dokładnie przed dziewięćdziesięcioma trzema laty – 8 listopada, zaledwie trzy dni przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, odbyła się jego prapremiera.

Film, do niedawna uznawany za utracony, został starannie odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową. Muzykę do filmu napisał znany polski kompozytor muzyki filmowej – Jerzy Maksymiuk. Na żywo podczas wszystkich pokazów zagranicznych – w Warszawie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie wykonuje ją pod batutą kompozytora Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum. Gwiazdą tej niemej produkcji jest genialna polska aktorka – Pola Negri. Projekt Filmoteki Narodowej: POLSKA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KINA POLA NEGRI (MANIA) – TOURNÉE NIEMEGO FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO realizowany jest w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011.

www.maniafilm.pl

Skład Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum:
Christian Danowicz – koncertmistrz
Anna Szufłat – skrzypce
Arkadiusz Pawluś – skrzypce
Michał Micker – altówka
Konstanty Pożniak – altówka
Jakub Kruk – wiolonczela
Mirosław Mały – kontrabas
Jan Krzeszowiec – flet
Jarosław Podsiadlik – klarnet
Anna Rutkowska-Schock fortepian

Koordynacja: Barbara Migurska

Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz został  zbudowany na przełomie 1913 i 1914 roku. W czasie II wojny światowej budynek teatru został niemal doszczętnie zniszczony. Po wojnie podjęto decyzję o jego odbudowie, która trwała cztery lata (do roku 1954). Podczas prac starano się wiernie zachować przedwojenny wygląd budynku. Ciekawostką jest fakt, że charakterystyczny czerwony marmur wykorzystany przy renowacji pochodzi z ruin Kancelarii Rzeszy. W marcu 2009 r. wnętrze budynku zostało gruntownie odnowione: zbudowano m.in. nową sceny obrotową. Ponowne otwarcie odbyło się w listopadzie 2009 roku. Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz posiada dużą scenę, znaną jako Grosses Haus (w której odbędzie się pokaz), jak również: Roter Salon, Grüner Salon, Foyer i trzecie piętro – poddasze. Miejsce kojarzone jest głównie z teatrem eksperymentalnym, jednak mają tam też miejsce koncerty, spotkania autorskie, projekcje filmowe.

Projekty filmowe w Volksbühne, zwane Filmbühne, są realizowane od kwietnia 2004 r. Kryteria doboru repertuaru są bardzo subiektywne. Wyświetlane są tu zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, a także oryginalne projekty artystyczne, zwracające uwagę swoją nowatorską formą i świeżym spojrzeniem na sztukę.

http://www.volksbuehne-berlin.de/deutsch/volksbuehne

Więcej informacji:

http://www.maniafilm.pl
http://berlin.polnischekultur.de
http://www.deutsche-kinemathek.de
http://www.volksbuehne-berlin.de

Spoty filmowe dostępne na Youtube Filmoteki >>> 
„MANIA” w mediach społecznościowych:
www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania1918
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska

źródło: www.fn.org.pl