ŚWIATOWA PREMIERA

22 września o  godzinie 18.30 odbyła się światowa prapremiera monodramu Marka Probosza „Powrót Norwida” z okazji Roku Poli Negri ogłoszonego przez Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Autorem scenariusza jest prof. Kazimierz Braun – od 1985 roku mieszkający i pracujący w USA, który wyreżyserował ponad 150 przedstawień teatralnych w Polsce, USA, Kanadzie i innych krajach. Jest autorem ponad 50 książek z dziedziny teatru oraz powieści, dramatów i poezji. K. Braun jest wybitnym znawcą twórczości C. K. Norwida.

Markowi Proboszowi towarzyszyła pianistka Anna von Urbans, która dokonała  opracowania muzycznego spektaklu. Anna von Urbans to znana na międzynarodowej scenie muzycznej pianistka i aranżerka. Współpracuje przygotowując muzycznie do filmów różne gwiazdy Hollywood, np. Vala Kilmera, Zoe Saldana, Sofię Carson i innych. Występowała na wielu międzynarodowych scenach: w USA, Belgii, Danii, Włoszech, Luksemburgu.

Monodram „Powrót Norwida” zostanie pokazany w Polsce 30 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz 9 października w Istebnej, rodzinnej miejscowości M. Probosza. Premiera amerykańska odbędzie się 13 listopada w Nowym Jorku.

Spektakl wywołał wiele emocji wśród widzów i został nagrodzony długimi owacjami na stojąco. Zwracano uwagę na niezwykłą aktualność tekstów romantycznego wieszcza np. fragmenty o społeczeństwie i narodzie. Szczególnie dramatycznie w ustach Marka Probosza zabrzmiały słowa o losie emigracji polskiej i niezrozumieniu wybitnego artysty, jakim był C. K. Norwid. Widzowie mogli też sobie przypomnieć wiersze Norwida znane z podręczników szkolnych, które autor K. Braun włączył w tekst prozatorski. Na podkreślenie zasługuje również ciągła obecność muzyki w tym spektaklu. Marek Probosz, który jest także reżyserem monodramu, mówi, że jest to swoisty dialog aktora i pianistki, słowa i muzyki. Nie jest to zwykły akompaniament, choć widzowie słyszą utwory Chopina,  Mozarta, Ravela czy Szymanowskiego, ale pianistka używa rozszerzonej techniki fortepianowej, stosując metalowe kule i struny wydobywa z instrumentu niesamowite dźwięki, które współgrają z interpretacją norwidowskich tekstów przez Marka Probosza.

Spektakl mógł być wystawiony w Lipnie dzięki Partnerowi Głównemu – Województwu Kujawsko-Pomorskiemu, Miejskiemu Centrum Kulturalnemu oraz sponsorom.