POKAZ SPECJALNY FILMU „POLA NEGRI: ŻYCIE JEST SNEM W KINIE”

1 września wszystkich miłośników Poli Negri – jedynej polskiej aktorki, która zrobiła międzynarodową karierę w okresie kina niemego i stała się niekwestionowaną gwiazdą Hollywood – kino Iluzjon zaprasza na specjalny, bezpłatny, pokaz filmu dokumentalnego pt.: „POLA NEGRI: ŻYCIE JEST SNEM W KINIE”. Wrześniowy seans stanowi jedną z nielicznych okazji do zapoznania się z debiutem reżyserskim Mariusza Kotowskiego, autora biografii Poli Negri – „Pola Negri. Legenda Hollywood”. Obraz stanowi drobiazgową analizę kariery Negri połączoną ze wspomnieniami z życia prywatnego wielkiej gwiazdy. Film, łączący wypowiedzi historyków filmu ze wspomnieniami kolegów aktorów, jak choćby Eli Wallacha, który był partnerem Negri w jednym z jej ostatnich filmów, uzupełniony został o bogaty materiał ikonograficzny i filmowy z obrazów, w których występowała Pola. Kotowskiemu udało się wiarygodnie i bez wikłania się w niesprawdzalne plotki i insynuacje nakreślić portret wielkiej artystki, jedynej Polki, która zrobiła tak wielką karierę w Hollywood. Pokaz w Iluzjonie poprzedzi światową re-premierę filmu „Mania” (1918) z Polą Negri w roli głównej, która odbędzie się 4 września 2011 w Filharmonii Narodowej (Szczegóły na www.nitrofilm.pl)

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu – Mariuszem Kotowskim, które poprowadzi krytyk filmowy Konrad Zarębski.

Uzupełnienie pokazu stanowi wirtualna wystawa poświecona Poli Negri – POLA NEGRI GWIAZDA Z LIPNA – ze zbiorów Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, którą można ogląda na stronie internetowej Filmoteki Narodowej www.fn.org.pl

Podczas wieczoru dostępna będzie książka Mariusza Kotowskiego „Pola Negri. Legenda Hollywood” wydana przez Prószyński i S-ka oraz gratisowe wydawnictwo multimedialne dotyczące książki oraz filmu „Mania” (Wyd. Prószyński i S-ka i Filmoteka Narodowa).

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

WSTĘP NA SEANS JEST WOLNY

Osoba do kontaktu: Marlena Gabryszewska: mgabryszewska@fn.org.pl, tel. 22 845 50 74 wew.028

FILM: POLA NEGRI: ŻYCIE JEST SNEM W KINIE (Pola Negri: Life is a Dream in Cinema) 89 min.

reż.: Mariusz Kotowski; scen.: Lynn Moran; zdj.: Elke Stappert, Simone Zimmerman; wyst.: Hayley Mills, Eli Wallach, A. C. Lyles, Jeanine Basinger, Emily Leider, Scott Eyman / USA 2005

Debiut reżyserski Mariusza Kotowskiego stanowi rzetelną analizę życia Poli Negri ujętą w aspekcie całościowym – przeplatając opis drogi zawodowej ze wspomnieniami z życia prywatnego gwiazdy. Film, uzupełniony o bogate fragmenty filmów, łączy wypowiedzi historyków filmu ze wspomnieniami kolegów aktorów. Kotowskiemu udało się wiarygodnie i bez insynuacji nakreślić portret wielkiej artystki, jedynej Polki, która zrobiła tak wielką karierę w Hollywood.

KSIĄŻKA: Mariusz Kotowski „Pola Negri. Legenda Hollywood”

Biografia jednej z największych postaci w historii kina i najsłynniejszej Polki w Hollywood, kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino. Jak została gwiazdą kina niemego i ulubienicą milionów ludzi na całym świecie? Mariusz Kotowski, amerykański reżyser polskiego pochodzenia, opisuje kolejne etapy niezwykłej kariery aktorki, która podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca gwiazdorów Hollywood. Książkę wzbogaca wspaniały zestaw fotografii Poli Negri, jej ekranowych partnerów, a także osób, które przez jej bogate życie się przewinęły.

Prószyński i S-ka, Warszawa 2011

O AUTORZE:
Mariusz Kotowski – choreograf i reżyser pracujący w USA. Po ukończeniu WSP w Olsztynie studiował w Londynie, gdzie zdobył tytuł profesora w tańcach w Królewskim Towarzystwie Tanecznym „IMPIRIAL”. Pracował w renomowanej szkole tańca „Dance Sport” w Nowym Jorku na Brodwayu. Ukończył studia na wydziale reżyserii w New York Uniwersity. Jego debiutem reżyserskim był film o Poli Negri pt. „Życie jest snem w kinie” (premiera 2006 r. na Polskim Festiwalu Filmowym w Los Angeles). Premiera nowojorska odbyła się w prestiżowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Piątej Alei. Film zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych w USA. Mariusz Kotowski zrealizował dwa filmy fabularne: „Esther’s Diary” i „Deeper and Deeper”. Jest właścicielem studia filmowego Bright Shining City Production w Austin w Teksasie i w Los Angeles w Kalifornii.