JAK DZIKA KOTKA

Film „Die Bergkatze” w reżyserii Ernsta Lubitcha powstał w 1921 roku, w niemieckiej wytwórni UFA.  Pierwotnie rolę Rischki, nieokiełznanej córki herszta zbójeckiej bandy, miała dostać Henny Porten, ale sprytnie się jej zrzekła na rzecz polskiej koleżanki. W scenariuszu nie odpowiadała jej scena spoliczkowania przez główną bohaterkę austriackich żołnierzy. Porten przeczuwała mogące  wyniknąć z tego problemy, a z udziałem Negri sytuacja stawała się  jeszcze pikantniejsza!

Pola rolę przyjęła, tym bardziej, że film był komedią, gatunkiem sporadycznym w jej karierze, a w duecie z Ernim –  sukces wydawał się być murowany. Chociaż ona sama była już zmęczona ilością filmów, w jakich zagrała. Poza tym, dopiero co zakończył się proces wytoczony Poli za patriotyczne zresztą słowa, ale uznane za obraźliwe wobec niemieckich zamiarów wobec Śląska. Atmosfera wokół niej gęstniała z dnia na dzień.

Film „Górska kotka”  opowiada w zabawny sposób historię dzikiej, wychowanej w górach rozbójniczki zakochanej w poruczniku wydalonym z wojska. Zdjęcia kręcono w Alpach Bawarskich na granicy z Tyrolem oraz w Berlinie. Lubitch starał się jak mógł, aby Pola nie zdominowała swoim temperamentem wszystkich i wszystkiego na planie. Ta, w roli Rischki czuła się, jak ryba w wodzie! Do kultowych już należą  sceny mycia twarzy w śniegu czy przypadkowy kontakt Rischki z pachnidłami w sypialni narzeczonej porucznika Alxisa. Całość obrazu dopełniają surrealistyczna scenografia i doskonale zagrane role drugoplanowe.

Ówczesna krytyka film potraktowała wstrzemięźliwie. To dzisiaj zaśmiewamy się na nim do łez i komplementujemy filmową ekipę. Tę komedię ogląda się wiele razy!

Premiera odbyła się 12 kwietnia  w KINO-Palast w Berlinie i nie obyło się bez incydentów związanych z reakcją niemieckiej publiczności na afront energicznej rozbójniczki. Szmery przerodziły się w dziką awanturę, a dyrekcja kina musiała salwować się ucieczką. Negri była na czarnej liście! Ale nie ma tego złego…

Kontrakt z „Ufą” i tak wygasał, Pola szukała nowych inspiracji. Miały to być Włochy, jednak Ameryka i propozycja Famous Players – Lasky okazały się bezkonkurencyjne.

Z St. Moritz pojechała do Paryża. Ostatnie spotkania, zakupy, jeszcze parę chwil i jej portret malowany przez Tadeusza Stykę będzie gotowy!

W 1922 roku Pola Negri przypływa  luksusowym transatlantykiem do Nowego Jorku jako pierwsza dama światowego kina! Hollywood leży u jej stóp, a w Beverly Hills czeka willa jak ze snu…