125. ROCZNICA URODZIN

Pola Negri, gwiazda światowego kina urodziła się w Lipnie jako Barbara Apolonia Chalupec (Chałupiec). Dzieciństwo aktorka wspomina bardzo ciepło i sentymentalnie z poczuciem rodzicielskiej miłości, troski i wyjątkowych rodzinnych więzi. Ojciec Jerzy, przystojny Słowak, przybył do Lipna z żoną, Eleonorą z Kiełczewskich. Z zawodu był blacharzem. Aresztowany przez carską policję utracił kontakt z rodziną, dlatego matka wraz z córką przeniosły się do Warszawy…

Eleonora szybko dostrzegła u małej córeczki wielorakie talenty. Pola z powodzeniem zdała egzamin do szkoły baletowej. Umiejętności taneczne i niesamowita ekspresja zostały docenione przez specjalistów z branży teatralnej i filmowej. Na ekranie zadebiutowała w 1914 roku główną rolą w „Niewolnicy zmysłów”. Mimo napiętej sytuacji politycznej, film odniósł ogromny sukces! Potem grała w jeszcze kilku polskich produkcjach, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. Skupiona na pracy, niezwykle wytrwała, pełna możliwości twórczych, w środowisku warszawskim była uważana za profesjonalistkę. W Niemczech zagrała m.in. w takich filmach jak „Oczy mumii Ma”, „Carmen”, „Madame Dubarry”, „Górska kotka”. Zdążyła już stworzyć pewien typ granych przez nią bohaterek – femme fatale, a w duecie z reżyserem Ernstem Lubitschem wyznaczali trendy światowej kinematografii.

W wieku 25 lat Pola Negri wyruszyła na podbój Ameryki. Nowy Jork powitał europejską gwiazdę jak prawdziwą królową srebrnego ekranu. Intensywna praca aktorska Negri przypada na lata 20. XX wieku. Nakręciła w tym czasie 20 filmów, zarabiając milion dolarów rocznie. Najciekawsze tytuły to „Zakazany raj”, „Hotel Imperial”, „Miłostki aktorki”, „Bezwstydna kobieta”, „Drut kolczasty”.

Pola Negri to nie tylko przykład błyskotliwej kariery. Jej osobowość i styl życia były dla wielu kobiet wzorem do naśladowania – to ona pierwsza zaczęła nosić sandały i wysokie botki na obcasach, malować paznokcie na czerwono, była mistrzynią makijażu, lansowała oryginalne modele sukni do podróży lotniczych. Na swoim koncie miała 2 małżeństwa z arystokratami, romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino.

Różne były przyczyny końca amerykańskiej sławy Poli Negri, ale niewątpliwie zasłużyła sobie w tym czasie na miano bogini ekranu. W latach 30. ponownie wyjechała do Niemiec. Wtedy też powstały z jej udziałem europejskie filmy dźwiękowe: „Mazurka”, „Moskwa-Szanghaj”, „Tango Notturno”, w których możemy podziwiać wspaniały wokal artystki.

W 1964 roku wystąpiła po raz ostatni. Zagrała Madame Habib w „Księżycowych prządkach”. Zdjęcia kręcono w Londynie. Polę powitano tam bardzo entuzjastycznie, szczególnie dla młodszych fanów była żywą legendą kina. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio.

W Lipnie wisi tablica poświęcona jej pamięci, a do odwiedzenia zaprasza Izba Pamięci Poli Negri, w której członkowie Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri zgromadzili liczne pamiątki przywołujące postać gwiazdy i atmosferę „starego kina”. Podczas Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”, Laureatki i Laureaci statuetki POLITKI, podążając śladami Poli Negri odsłaniają swoje tablice na lipnowskiej Alei Gwiazd. W 2021 roku Pola Negri, Uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie, otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna.

QUIZ O POLI NEGRI