Weronika Rosati – Laureatka POLITKI 2013

WERONIKA ROSATI – urodziła się 09 stycznia 1984 roku – jest aktorką młodego pokolenia . Tańca i akrobatyki uczyła się w latach 1998 – 2002 w teatrze Buffo. W 2000 roku zadebiutowała na ekranie w filmie pt. „ Klasa na obcasach”, a w 2005 roku za rolę Dżemmy w produkcji Patryka Vegi „Pitbull” otrzymała nominację do nagrody „Złotej Kaczki”. W 2011 roku zagrała w filmie Agnieszki Holland „W ciemności”. Za rolę sanitariuszki Pestki w filmie „Obława” została nominowana do nagrody „Orłów”.

Aktorstwo to jej pasja, gdy dowiedziała się o metodzie aktorskiej Lee Strasberga, po przeczytaniu książki chce wyjechać na studia do jego szkoły.  W życiu gra fair. Zwykle daje ludziom drugą szansę, ale jeśli ktoś przekroczy granice, przestaje dla niej istnieć. Przeżyła w życiu kilka sytuacji ekstremalnych. Nie złamały jej, wręcz przeciwnie, nabrała siły. W Los Angeles daje sobie doskonale radę. To nie jest miasto dla słabych ludzi. Gdy tam leci, ma 22 lata.

W filmie „Largo Winch 2” wystąpiła u boku Sharon Stone. W produkcjach  „Stand Up Guys” zagrała z Pacino, w filmie „Bullet to the Head”, u boku Sylwestra Stallone zagrała jako blondynka. W castingu do serialu „Luck” pokonała pięćset kandydatek – z tym serialem związani są Michael Mann, Dustin Hoffman, Nick Nolte, laureaci Oscarów.

Wciąż w podróży. Trasę Okęcie – Los Angeles „z lotu ptaka” zna na pamięć. W telefonie zdjęcia bliskich, w walizce ulubione, stare filmy, różne bibeloty, do których jest przywiązana. Jej kariera rozwija się w dobrym kierunku –  za chwilę wylatuje do Moskwy, aby zagrać u Zanussiego.

Nic dziwnego, jest ciekawą i intrygującą osobowością aktorską, kobietą o pięknych oczach, w których widać dojrzałość i spokój, nostalgię i cierpliwość. Uwielbia biografie i sztuki teatralne – jej ukochanym autorem jest Tenesse Williams,  jako ulubione filmy wymienia: „Kto się boi Wirginii Woolfe”, „Tramwaj zwany pożądaniem” i „Co się wydarzyło Baby Jane”. Jej ulubione polskie aktorki to Barbara Brylska i Krystyna Janda. Z polskich miast najbardziej ceni sobie Kraków i może od dziś także Lipno? W wolnych chwilach czyta, ogląda stare filmy i stara się wyspać 🙂 W planach ma napisanie książki. Jej mottem na co dzień są słowa „no guts, no glory”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „bez odwagi nie ma chwały”.

Podczas rozmów z mieszkańcami, ktoś pytał, kto jest laureatką tegorocznej Politki – słysząc o Tobie, powiedział: „ Świetny wybór, bo to dobra aktorka, a taka Weronika jest tylko jedna!”

Cieszymy się Weroniko, że odwiedziłaś nasze miasto, miasto Poli Negri – my z kolei z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój Twojej kariery zarówno za Oceanem, jak i w Europie! Kto przyjeżdża do Lipna, ma szczęście do życia! O czym mogą zaświadczyć Agnieszka Grochowska i Agata Buzek, laureatki POLITKI z lat poprzednich – przy okazji prosimy je od nas pozdrowić w Moskwie.