Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się 16 czerwca 2023 r. galą otwarcia, podczas której aktorka Justyna Sieniawska pięknie zinterpretowała wiersz Agnieszki Jabłońskiej „Pamięci Poli Negri”. Premiera teledysku „Tribute to Pola Negri” z płyty STORIES z muzyką Waldemara Knade i udziałem „na żywo” samego kompozytora, przeniosła widzów w inny świat, tym bardziej, że z ekranu usłyszeliśmy także Polę Negri we fragmencie przeboju „Paradise”, pochodzącego z jej pierwszego filmu dźwiękowego „Na rozkaz kobiety” (1932 r.) https://www.youtube.com/watch?v=S3VPYs23zwo&list=RDS3VPYs23zwo&start_radio=1
Do filmu „Żółty paszport” (1918 r.) z Polą Negri zagrał Tomasz Walczak. To jak zawsze, znakomite połączenie obrazu z muzyką pozostaje na długo w pamięci festiwalowych gości. Wśród filmowych propozycji, tego dnia obejrzeliśmy jeszcze jeden film – obsypany nagrodami „Bulwar Zachodzącego Słońca” (1950 r.) w reżyserii Billy Wildera. Do odbioru przygotował widzów Konrad J. Zarębski, odsłaniając kulisy produkcji oraz polskie korzenie Billy Wildera.
Młodzież teatru Bene Nati pod kierunkiem Wandy Mróz przygotowała spektakl „Zróbcie sobie musical”. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc w kinie!
W sobotni poranek warsztaty teatralne dla młodzieży poprowadziła Marcelina Szczepaniak, aktorka filmowa i teatralna . W tym czasie trwały już zmagania par deblowych w tenisie ziemnym o Puchar Poli Negri. Drugą edycję Turnieju rozgrano na kortach tenisowych PUK ARENA Lipno, a zwycięzcami zostali Jarosław Dembek i Zbigniew Tyrlik, para z Włocławka.
Po południu na koncert „Muzyczna Warszawa Poli Negri” zaprosił gości Jan Emil Młynarski, któremu akompaniował Piotr Zabrodzki. To była nostalgiczna podróż w muzyczne zaułki Warszawy z początku XX wieku. Jan Młynarski, znawca klimatów retro czuł się świetnie w Izbie Pamięci Poli Negri, z zaciekawieniem cytował podczas swojego występu kolejne wydanie naszego folderu „Być jak Pola Negri”. Koncert swoim patronatem wsparł Starosta Lipnowski, Krzysztof Baranowski.
W gali wręczenia Statuetki POLITKI Piotrowi Bartuszkowi udział wzięła Justyna Sieniawska, która przeczytała laudację dla Laureata. Piotr Bartuszek jest reżyserem castingu o światowym uznaniu. Więcej na http://polanegri.org.pl/piotr-bartuszek-laureat-politki-2023/. Po rozmowie z Laureatem, widzowie obejrzeli film „Na twoim miejscu” (2023 r.).
W niedzielę mieliśmy przyjemność wręczyć Statuetkę POLITKĘ Dorocie Pomykale, utalentowanej polskiej aktorce, której ostatnim największym sukcesem jest rola Miry w polsko-szwedzko-francuskiej koprodukcji „Kobieta na dachu” http://polanegri.org.pl/dorota-pomykala-laureatka-politki-2023/.
Filmem, który zamykał tegoroczny festiwal był „Detektyw Bruno”, w którym grają nasi Laureaci i festiwalowi goście z lat ubiegłych: Karolina Gruszka, Piotr Głowacki, Edyta Jungowska.
Wśród aktorskich gwiazd gościliśmy w Lipnie również Irenę Karel, Kamila Mroza i Szymona Owczarka.
Dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom i współorganizatorom, bez których realizacja programu festiwalu „Pola i inni” nie byłaby możliwa.