Piotr Bartuszek – Laureat POLITKI 2023 – reżyser obsady, mistrz castingu, członek International Casting Directors Network (ICDN) oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współzałożyciel powstałej w 2022 roku Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Castingu.
Urodził się w Olsztynie i to tam odkrywał siebie i swoje twórcze możliwości. Studiował historię sztuki, ale pociągały go film i teatr. Metodą prób i błędów postawił na swoim i dzisiaj po 20 latach pracy w swoim fachu, jest uznanym na świecie znawcą i odkrywcą aktorskich talentów. Jak sam przyznaje, jest to zawód instynktowny, nie da się go nauczyć, jest sumą pewnych specyficznych doświadczeń. Znajdziemy wśród nich aktywności teatralne, epizody aktorskie na planach filmowych, dziennikarstwo filmowe, ale przede wszystkim wiedzę i ciekawość świata, wrażliwość bystrego obserwatora prozy życia, wszak mawiasz: NIE SAMYM CASTINGIEM CASTINGOWIEC ŻYJE..
Często podkreślasz, Piotrze, że w warsztacie pracy reżysera castingu, na jednym z pierwszych miejsc jest historia sztuki i wszystko co dookoła niej się kręci, czyli szeroko pojęte kulturowość, obyczajowość, historie społeczeństw, antropologia. Że historia sztuki jest świetnym uzupełnieniem edukacji nie tylko dla castingowca (…) Wiele obrazów, historii, życiorysów jest nieustanną inspiracją do szukania – nowych osobowości, twarzy i umiejscowienia ich w realiach epoki. To wielkie narzędzie w pracy aktorskiej, umiejętność znalezienia wiarygodności epokowej, a sztuka jest w tym doskonałym sprzymierzeńcem. Potraktujmy Twoje słowa w wymiarze uniwersalnym.
Twój pierwszy film Poza zasięgiem (2003 r.) ze Stevenem Seagalem był jak chrzest bojowy, Rezerwat z 2007 roku, jak zaznaczasz, to dopiero prawdziwy debiut castingowy i odkrycie Soni Bohosiewicz. Potem to już lawina filmowych produkcji i koprodukcji- z międzynarodową obsadą i ekipą, często z udziałem Laureatów naszej statuetki POLITKI. To m.in. Limousine (Kierowca) z Agnieszką Grochowską i Christopherem Lambertem, obsypana nagrodami Noc Walpurgi z Małgorzatą Zajączkowską, polsko-belgijsko-francusko-niemiecka Maria Curie z Karoliną Gruszką, Danielem Olbrychskim, Piotrem Głowackim i Piotrem Bartuszkiem w roli króla Gustawa, i kolejna doceniona nagrodami produkcja Żeby nie było śladów z Agnieszką Grochowską i Robertem Więckiewiczem czy ostatnia Minghun z Marcinem Dorocińskim.
Wśród filmów historycznych i dokumentalnych, które wzruszają nasze serca i nie pozwalają zapomnieć okrucieństwa wojny, i za które dziękujemy, wymieńmy chociażby cykl PORTRETY WOJENNE, kanadyjsko-węgierską produkcję Pieśń imion, film Roberty Grossman Kto napisze naszą historię z Piotrem Głowackim jako Emanuelem Ringelblumem, Orlęta. Grodno ’39 czy Vishniac – poruszajacą opowieść o Romanie Vishniacu, fotografie społeczności żydowskiej w Europie Wschodniej przed wybuchem II wojny światowej. Mamy nadzieję, że ten film będziemy mogli obejrzeć także w Polsce. W kategorii seriale udziałem Piotra Bartuszka są m.in. Rozbite marzenia z odcinkiem poświęconym Poli Negri i rolami Lureatek POLITKI Michaliny Olszańskiej i Małgorzaty Zajączkowskiej oraz Piotra Bartuszka w roli strażnika, Król z doskonałymi kreacjami Michała Żurawskiego, Borysa Szyca, Magdaleny Boczarskiej czy Andrzeja Seweryna, a także The office pl Macieja Bochniaka. W dorobku filmów krótkometrażowych naszego Laureata znalazł się m.in. J’ai vu le visage du diable, który wyświetlany był podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Jednymi z ostatnich produkcji, do których Piotr Bartuszek wytypował obsadę są Na twoim miejscu, polski film, który obejrzymy już za chwilę oraz polsko-francusko-szwedzki Kobieta na dachu, wyróżniony wieloma nagrodami z główną rolą Doroty Pomykały, Laureatki POLITKI 2023, na który zapraszamy w niedzielę.
Reasumując Piotrze, dobrze wybierasz, tu się zgadzamy, tak trzymaj! Dzięki Twojej obsadzie aktorzy i filmowi twórcy są doceniani na świecie. Dlatego dzisiaj Kapituła Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri nagradza Ciebie, twoje artystyczne osiągnięcia i wkład w rozwój polskiej i światowej kinematografii. Gala wręczenia Statuetki POLITKI Piotrowi Bartuszkowi to w pewnym sensie nasz ukłon dla wszystkich osób reprezentujących branżę castingu.
A na koniec powspominajmy sobie trochę – na festiwalu mamy przyjemność Cię gościć po raz trzeci. W trakcie pierwszego pobytu współprowadziłeś warsztaty teatralne dla młodzieży, w 2016 roku odwiedziłeś Lipno podczas jubileuszowego 10. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”, a podczas jego 16. edycji zostajesz Laureatem POLITKI 2023. Wiemy, że jesteś bardzo zajętym człowiekiem, bez przerwy krążysz między alejami gwiazd Hollywood, Paryża, Berlina, Warszawy czy Lipna😊, ale ważny jest zawsze powrót do domu, na Podlasie i życie blisko natury, wsłuchiwanie się w odgłosy poranka i zachwyt zachodem słońca. Pamiętamy, że jesteś wielkim fanem antonówek, starej odmiany jabłoni, doskonale to rozumiemy, ale w tym roku antonówek nie będzie, Piotrze. Może nakręcimy o tym film, my już zajęliśmy się castingiem – Szanowni Państwo, w roli głównej Piotr Bartuszek!