Peter Lucas – Laureat POLITKI 2015

Peter J. Lucas / Piotr Andrzejewski – polski aktor , który zrobił karierę w Hollywood, wokalista, świetny tancerz, wielbiciel lipnowskich krajobrazów. To tylko niektóre zalety laureata POLITKI 2015.

Jak udało się zrealizować hollywoodzki sen chłopakowi z Wielkopolski? Co pomogło Piotrowi?  Jesteśmy przekonani, że był to talent, szczęście, gwiazdy oraz Pola Negri, której śladami podążał podczas wakacji spędzanych  w Kikole, Lipnie i okolicach.

Od dziecka grał na różnych instrumentach i śpiewał. Potem ukończył studia inżynierskie na poznańskiej politechnice.  Pasjonował go jednak śpiew, którego uczył się w Zawodowym Studium Piosenkarskim w Poznaniu. Wystąpił na festiwalach w Kołobrzegu i Zielonej Górze, był dwukrotnym laureatem konkursu piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Otrzymał wówczas wyróżnienie oraz nagrodę Programu III Polskiego Radia. Postanowił spróbował swoich sił także w aktorstwie. Zadebiutował w spektaklu „Ślepcy” na scenie Teatru Wielkiego imienia Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Pod koniec lat 80-tych wyemigrował na Zachód. Przez jakiś czas przebywał w Wielkiej Brytanii, a następnie przeprowadził się na stałe do Los Angeles w USA. Występował w Hollywoodzkich filmach i około 30 amerykańskich serialach m.in. w „Nikita” , „Raport o zagrożeniach” , Tożsamość szpiega” , „Agentka o stu twarzach”,  „Słonecznym Patrolu” , „Strażniku Teksasu”, „Szpitalu Dobrej Nadziei”, „Ostrym Dyżurze”, „VIP”, „Misja w czasie” , „Najemnicy” ,  „Poszukiwani”  i „JAG -Wojskowym biurze śledczym” .

Odnosił sukcesy również na dużym ekranie. Najważniejszym niewątpliwie jest występ u słynnego reżysera Davida Lyncha w „Wewnętrznym Imperium”. Zagrał główną rolę w pełnometrażowym thrillerze „Niebezpieczny ciężar”, kasowym sensacyjnym „Dniu Niepodległości”, w thrillerze „Serce z kamienia”, „Wyspa” oraz „Od kołyski aż po grób” Andrzeja Bartkowiaka. Zagrał również w znanej, telewizyjnej produkcji „Śmierć na Evereście” Roberta Markovitza. Zdobył tytul nagrodę The Best Villain of The Year ( Największy czarny charakter roku) za  role barona Von Glower w przełomowej  grze komputerowej „Gabriel Knight 2: The Beast Within” wydanej w kilku językach.

Tak bardzo kojarzony jest z filmem zagranicznym, iż bywa nazywany aktorem amerykańskim polskiego pochodzenia. Nigdy jednak nie zerwał więzi z ojczyzną. Chętnie występuje w rodzimych produkcjach. Pojawił się w kultowej komedii Juliusza Machulskiego „Kiler-ów 2-óch” w roli uwielbianego przez widzów Szakala. Zagrał główną rolę Andrzeja „Andre” Kostynowica w dramacie sensacyjnym „ Ostatnia misja” Wojciecha Wójcika. W 2011 roku wystąpił u Wiesława Saniewskiego w filmie „Wygrany”. W Polsce znany jest również z seriali: m.in. „Oficerowie”, „Hotel 52”, „ Przyjaciółki”, „Paradoks”.

Jako specjalista kina sensacji zaskoczył polskich widzów romantycznym i pełnym wdzięku udziałem w „Tańcu z gwiazdami”. Chociaż kiedyś profesor Bardini uprzejmie odradził mu stepowanie, zaryzykował naukę tańca towarzyskiego. Jurorzy oraz widzowie docenili taneczne talenty   Piotra, zajął bowiem 2. miejsce w programie. Z pewnością Pola Negri zaśpiewałaby  i zatańczyła swoje „Tango Noturno” z takim uroczym „twardzielem”.