Olgierd Łukaszewicz – Laureat POLITKI 2009

Aktor doskonały, intrygujący, romantyczny, swoimi aktorskimi interpretacjami dostarczający wielu wzruszeń i refleksji. Możemy bez końca podziwiać jego talent, kolejne, rewelacyjne wcielenia. Jednak chcemy być oryginalni i wnieść ponad to, co wiemy, coś, czego może nie wiedzą wszyscy.

W październiku 2008 roku Olgierd Łukaszewicz otrzymał Krzyż Zasługi I Klasy w uznaniu zasług na polu umacniania przyjaźni polsko – niemieckiej. To wysokie odznaczenie przyznał aktorowi Prezydent Niemiec Horst Kohler.

Na początku lat 90. Łukaszewicz promował na scenach niemieckich utwory Norwida, Słowackiego, Mickiewicza, by na koniec pobytu zagrać w filmie telewizyjnym „ Z clownami przyszły łzy”.

Wiesława Czapińska w książce „Być jak Cybulski”( w 1971 roku aktor został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego) napisała, że „jednym ze stałych motywów życia Olgierda jest poszukiwanie. Potrzeba dotarcia do ludzi z przesłaniem. Trzeba ratować pamięć, dotyczy to zarówno Cybulskiego, jak i tego, co było wcześniej.” Taka też idea przyświeca działalności naszego stowarzyszenia.

W „Fotonostalgii” Zofii Nasierowskiej i Agnieszki Osieckiej przeczytaliśmy, że „Olo jest natchnionym pedantem. Podobno, gdyby znalazł na ulicy wielki brylant, to tak długo biegałby z wywieszonym językiem po mieście, aż znalazłby właściciela.” Ujął nas też swoją skromnością. Do Lipna chciał przyjechać pociągiem, oczywiście przez Włocławek.

Będziemy się nim cieszyć w sobotę i niedzielę ! 30 i 31 maja.