Michalina Olszańska – Laureatka POLITKI 2019

Michalina Olszańska – Laureatka POLITKI 2019 – polska aktorka, skrzypaczka, wokalistka, pisarka, autorka tekstów i muzyki, fanka Poli Negri.
Urodziła się w roku 1992 w rodzinie artystycznej. Mama – Agnieszka Fatyga jest aktorką, piosenkarką i pianistką, tata – Wojciech Olszański aktorem. Od dziecka żyła muzyką. Jako siedmiolatka zaczęła uczyć się gry na skrzypcach, z powodzeniem brała udział w wielu konkursach, a następnie grała jako solistka w orkiestrze symfonicznej m. in. w Filharmonii Berlińskiej. Od dzieciństwa jeździ konno, trenowała łucznictwo sportowe, jej wielką pasją pisanie książek. W wieku 14 lat napisała pierwszą powieść pt. „Dziecko Gwiazd Atlantyda”, która została wydana w roku 2009, a dwa lata później kolejna pt. „Zaklęta”. Łącznie napisała osiem książek. W 2011 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia. Po maturze mama bardzo prosiła, aby wybrała studia medyczne lub prawnicze. Michalina jednak zdała pozytywnie egzaminy na Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina oraz po kryjomu przed mamą, przy wsparciu taty, do Akademii Teatralnej w Warszawie. Dylemat wyboru kierunku studiów ostatecznie pomógł rozstrzygnąć tata, który powiedział: „Rób swoje, żebyś nie czuła potem melancholii straconych korzyści”. Miśka posłuchała głosu serca i wybrała aktorstwo, chociaż z muzyką nigdy się nie rozstała. Pisze i komponuje piosenki, które sama też wykonuje. Życie pokazuje, że wybór okazał się bardzo trafny. Młoda aktorka ma już imponujący dorobek zawodowy, który liczy ponad 30 tytułów. Nazywana jest najzdolniejszą aktorką młodego pokolenia oraz najbardziej zapracowaną polską aktorką w produkcjach zagranicznych. Aktorska droga, jaką dotychczas przebyła wskazuje na to, że na naszych oczach rodzi się gwiazda kina.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2014 roku w filmie „Warsaw by Night”, mając już na koncie kilka form krótkometrażowych. W tym samym roku wystąpiła jako aktorka pierwszoplanowa w filmie „Piąte: nie odchodź”. Przełomem w karierze aktorskiej była rola Złotej Syreny w baśniowym musicalu „Córki dansingu” (2015) Agnieszki Smoczyńskiej. Film otrzymał wiele nagród krajowych oraz międzynarodowych. W styczniu 2016 roku zdobył nagrodę specjalną jury w konkursie „Kino światowe” na Sundance Film Festival – największym festiwalu filmów niezależnych w Stanach Zjednoczonych. 1 lutego 2017 r. odbyła się amerykańska premiera filmu na ekranach kin niezależnych. Film został doceniony również na wielu innych festiwalach w USA: w Nashville, Chicago, San Francisco. „Córki dansingu” otrzymały także nagrodę dla najlepszego filmu na międzynarodowym festiwalu w Porto w Portugalii oraz w Calgary w Kanadzie. Michalina Olszańska wystąpiła w wielu polskich filmach fabularnych m. in.: „Syn Królowej Śniegu”, „Miłość w Mieście Ogrodów”, krótkometrażowych: „Jonatan”, „Operacja Bazyliszek” oraz w serialu tv „Barwy szczęścia”. Ostatnie lata były jednak dla niej bardzo pracowite przede wszystkim za granicą. W roku 2016 pojawiła się pierwsza, niezwykle ważna, produkcja zagraniczna. Aktorka zagrała główną, tytułową rolę w czesko-francusko-polsko-słowackim dramacie biograficznym „Ja, Olga Hepnarova”. Film okazał się wielkim sukcesem. Za tę kreację Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna przyznała Czeskiego Lwa w kategorii: główna rola kobieca, a Czescy Krytycy Filmowi nagrodę dla najlepszej aktorki. Michalina Olszańska pokonała bardzo silną konkurencję znakomitych czeskich aktorek. Kolejne nagrody otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mińsku oraz na Art Film Festiwal w Koszycach.

Czesi pokochali naszą aktorkę i zaprosili do kolejnego filmu. Był to komediowy musical „Muzykanci”(2017). Następnie zagrała ważną tytułową rolę w rosyjskiej superprodukcji „Matylda” (2017). „Doświadczenie rosyjskie dużo mi dało: przekonałam się, jak to jest grać w wysokobudżetowym filmie i że to nie jest do końca mój świat… Przeraża mnie rozmach Hollywood i Rosji… Nie dla mnie życie gwiazdy.” Pozytywnie wspomina aktorka współpracę w portugalskim dramacie „Carga” (2018), w którym zagrała podwójną rolę: kata i ofiary. Kolejne filmy zagraniczne z roku 2018 to: polsko-amerykańska produkcja „My name is Sara” oraz „Sobibór” wyprodukowany przez Rosję, Niemcy, Polskę i Litwę. Ten film Rosja zgłosiła jako swojego kandydata do Oscara. Od ubiegłego roku aktorka występuje w pierwszym polskim serialu Netflixa pt. „1983”. Daje on szansę trafić do widzów w ponad 190 krajach na świecie. W lutym tego roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie odbyła się premiera filmu „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland, który powstał w koprodukcji polsko-ukraińsko-brytyjskiej. W ubiegłym roku Michalina Olszańska wystąpiła w fabularyzowanym serialu dokumentalnym „Rozbite marzenia. 1918-1939” wyprodukowanym przez kilkanaście europejskich telewizji w roli … Poli Negri. „Wymarzyłam sobie tę rolę dawno temu. Zafascynowałam się Negri jako dziewczynka. Czytałam o jej losach z wypiekami na twarzy. … Urzekło mnie, jak konsekwentnie próbowała zrobić ze swojego życia dzieło sztuki.”

Droga Michalino! Być może to Pola Negri była „serca biciem”, kiedy musiałaś dokonać wyboru swojej drogi życiowej. Łączy was wielki talent oraz pasja aktorska i muzyczna. Poznałaś już wielki świat, który teraz Cię przeraża, ale na Ciebie czeka. Nie chcesz być gwiazdą, ale już się nią stajesz. „Rób swoje, żebyś nie czuła potem melancholii straconych korzyści”. Z Polą Negri nie bój się wędrować z Lipna nawet do … Hollywood.