Mariusz Kotowski – Laureat POLITKI 2011

Mariusz Kotowski – urodził się w 1967 r. w Olsztynie, po ukończeniu WSP,  wyjechał do Anglii. Został przyjęty do Imperial Society of Teachers of Dancing w Londynie, gdzie  zdobył tytuł profesora w dziedzinie tańca. Następnie przeniósł się do Ameryki. Został instruktorem i choreografem  tańca  w renomowanej szkole tańca „Dance Sport” w Nowym Jorku na Brodwayu. Jego drugą pasją, a może tą  największą  okazała  się reżyseria. Pracując,  ukończył  studia na wydziale reżyserii w New York Uniwersity.

Wrodzona  wszechstronność  oraz  ciekawość  pozwala  artyście działać na wielu polach twórczości  filmowej  i  nie tylko. Zauroczony  Polą Negri  zrealizował jedyny,  jak do tej pory film dokumentalny o niej pt. „Pola Negri -Życie jest snem w kinie”( Pola Negri – Life is a Dream in Cinema).  Był to jego  debiut reżyserski, który  miał swoją premierę  w 2006 r. na Polskim Festiwalu Filmowym w Los Angeles. Film  bardzo dobrze przyjęła  amerykańska  widownia,  co potwierdzone zostało wieloma nagrodami na festiwalach filmowych w USA.

Zapytany  dlaczego właściwie Pola Negri została jego muzą, odpowiada: – „Wszyscy Polacy, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych i zwłaszcza, gdy pracują w zawodach artystycznych, mają bliski związek z Polą Negri. Do Stanów wyjechałem najpierw jako choreograf i nauczyciel tańca, później zacząłem studiować reżyserię na Uniwersytecie Nowojorskim. I gdy zająłem się pierwszym swoim filmem, wiedziałem, że musi to być coś specjalnego. Od razu pomyślałem o Poli Negri.”

Następnie zrealizował dwa filmy fabularne: „Esther’s Diary” i „Deeper and Deeper”. Jest właścicielem studia filmowego Bright Shining City Production w Austin w Teksasie i w Los Angeles w Kalifornii.

W zasadzie mógłby zamknąć swoją działalność  w  przestrzeni  filmowej, ale nie zrobił tego. Fascynacja Polą Negri popchnęła go do ponownego opowiedzenia historii  o  życiu i twórczości artystki, ale nie za pomocą obrazu, lecz pióra. Tak powstała książka „Pola Negri – legenda  Hollywood”,  która 24 lutego 2011 roku zadebiutuje na  rynku wydawniczym.   Mariusz Kotowski,  jak widać, uwielbia zaskakiwać i oby nic się nie zmieniło. Mamy nadzieję gościć artystę na  5. Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni”, tym bardziej,  że zostanie  wręczona mu  statuetka  Politki – za wyjątkowy wkład w propagowanie osoby Poli Negri w Polsce i na świecie.