Marcin Dorociński – Laureat POLITKI 2018

Marcin Dorociński – laureat POLITKI 2018 – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny oraz … działacz społeczny.

Urodził się jako trzeci spośród czterech synów państwa Dorocińskich w Milanówku pod Warszawą. Ukończył Technikum Mechaniczne w Grodzisku Mazowieckim. Myślał jednak o zostaniu strażakiem, aby pomagać ludziom, ale za namową nauczycielki historii zdawał do Akademii Teatralnej w Warszawie i został jej absolwentem w roku 1997. Ze względu na swoje warunki fizyczne został nazwany „na wieki wieków amant”.

 Po ukończeniu studiów Marcin Dorociński rozpoczął wieloletnią współpracę z Teatrem Dramatycznym, a potem Ateneum. Zagrał również wiele ciekawych ról w spektaklach telewizyjnych.

Na ekranie kinowym zadebiutował jako student w 1996 roku w „Szamance” Andrzeja Żuławskiego. Następnie wziął udział w wielu produkcjach filmowych i serialowych m. in. : „Ekstradycja”, „Na dobre i na złe”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Pierwszy milion”, „Kiler-ów 2-óch”, „Torowisko”, „Żółty szalik”, „Przedwiośnie”, „Sfora”, „Fala zbrodni”, „Show”, „Psie serce”, „Vinci”.

Przełomem w karierze Marcina Dorocińskiego okazał się rok 2005, kiedy zagrał podkomisarza Sławomira „Despero” Desperskiego w serialu i filmie pełnometrażowym „PitBull”. Za tę kreację został nagrodzony Jantarem za główną rolę męską na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego.  Odtąd określenie „na wieki wieków amant” przestało istnieć i aktor zaczął otrzymywać ciekawsze, wielowymiarowe role. W kolejnych latach można było zobaczyć go na ekranie m. in. w filmach: „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Boisko bezdomnych”, „Ogród Luizy”, za który otrzymał Nagrodę Specjalną na festiwalu filmowym w Gdyni. W roku 2009 Marcin Dorociński stworzył znakomitą kreację w filmie „Rewers” Borysa Lankosza, nagrodzoną  na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za rolę w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Róża” otrzymał wiele nagród: gdyńskie Złote Lwy w kategorii pierwszoplanowej roli męskiej, nagrodę aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santo Domingo na Dominikanie, Nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszego aktora na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku, „Złotego Pawia” za najlepszą główną rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goa w Indiach oraz nagrodę aktorską na Międzynarodowym Festiwalu  Filmowym w Porto w Portugalii.   Za „główne role w filmach „Róża” i „Obława”, za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film” Marcin Dorociński otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2012.

Kreacje w kolejnych filmach i serialach: „Lęk wysokości”, „Głęboka woda”, „Miłość”, „Drogówka”, „Jack Strong”, „Serce, serduszko”, „Pakt”, „Moje córki krowy”, „Na granicy”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Plan B”  utrwaliły pozycję Marcina Dorocińskiego jako jednego z najciekawszych polskich aktorów. W roku 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Laureat Politki pokazuje swój kunszt aktorski  także w produkcjach międzynarodowych. To m.in. etiuda polsko – turecka „Marlis”, „Kobieta, która pragnęła mężczyzny” – w koprodukcji uczestniczyły: Dania, Francja, Norwegia, Polska i  Szwecja. Serial telewizyjny „Szpiedzy w Warszawie”, który został zrealizowany przez brytyjską BBC i Telewizję Polską. Aktor wystąpił również w niemieckim filmie kryminalnym, w miniserialach: „Run” i „Cape town” oraz „Operacji Anthropoid” – produkcji czesko – francusko – amerykańsko – brytyjskiej. Film ten otrzymał Nagrodę Publiczności w konkursie Czeskie Lwy 2017. W tym samym roku został zrealizowany duński obraz „Małżeńskie porachunki”. 11 maja tego roku na Festiwalu w Cannes odbyła się światowa premiera filmu „Another Day Of Life – Jeszcze jeden dzień życia”.  To animacja z elementami dokumentu oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule. Marcin Dorociński wcielił się w rolę autora, a film jest owocem współpracy pięciu krajów: Polski, Hiszpanii, Belgii, Niemiec i Węgier”. Na swoją premierę czeka najnowsza polsko – brytyjska superprodukcja „303. Bitwa o Anglię”, w której aktor gra rolę Witolda Urbanowicza, dowódcy dywizjonu 303.

Marcin Dorociński to znakomity, charyzmatyczny aktor o imponującym dorobku zawodowym, ale także skromny i dobry człowiek.  Często angażuje się w różnorodne akcje społeczne, np. „Nie kupuj, adoptuj”, akcje WWF: „Godzina dla wilka. Dołącz do watahy”, przedsięwzięcia fundacji SYNAPSIS na rzecz dzieci i dorosłych z autyzmem. Mieliśmy okazję się o tym przekonać podczas 7. Przeglądu „Pola i inni”, bowiem Marcin Dorociński wziął udział w charytatywnym projekcie „Biegiem na pomoc” w lipnowskim parku.