Magdalena Lamparska – Laureatka POLITKI 2018

Magdalena Lamparska – Laureatka POLITKI 2018 – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, wielbicielka talentu Poli Negri, od której wszystko się zaczęło i dzięki której została pisarką.

Pochodzi z rodziny matematyków, fizyków i chemików. Skąd więc u Magdy pasja aktorska? Wiele lat temu w ręce nastolatki ze Słupska wpadł „Pamiętnik gwiazdy” opisujący życie sławnej lipnowianki. Już wtedy zastanawiała się, w jaki sposób dziewczyna z Lipna zdobyła aktorskie szczyty w Hollywood i zaczęła rozwijać swoje talenty artystyczne. Przez wiele lat była  chórzystką Chóru „Fantazja” w Słupsku (zdobywcy trzykrotnego Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a capella w Bydgoszczy). Potem, podobnie jak Pola Negri, odważyła się zawalczyć o swoje marzenia i zdawała do Akademii Teatralnej w Warszawie. Zanim została jej absolwentką, musiała napisać pracę magisterską, której oczywistym tematem była Pola Negri. W poszukiwaniu materiałów źródłowych przyjechała do Lipna i uczestniczyła w 5. Przeglądzie Twórczości Filmowej „Pola i inni” w roku 2011.  Fascynacja hollywoodzką gwiazdą nie skończyła się po napisaniu pracy magisterskiej. Magdzie ciągle było mało. Postanowiła więc zrobić użytek z materiałów zgromadzonych w ciągu 7 lat i w ubiegłym roku wydała książkę „Wszystko albo nic #jak Pola Negri”. Inspiracja talentem słynnej aktorki towarzyszyła Magdalenie Lamparskiej podczas wcześnie rozpoczętej własnej drogi zawodowej.

Na ekranie telewizyjnym zadebiutowała w serialu ”39 i pół”. Później zagrała m. in. w serialach: „Ojciec Mateusz”, „Prawo Agaty”, „O mnie się nie martw”, „Hotel 52”, „To nie koniec świata” oraz główną rolę w „Niani w wielkim mieście”. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie  „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego. Następnie wystąpiła w obrazach: „Big love”, „Zero” oraz etiudzie „Możesz być kim chcesz”. Jednak największym sukcesem była główna rola w polsko – rosyjskiej produkcji „Tylko nie teraz” w reż.  Pendrakowskiego.  U boku Aleksandra Domogarowa /juniora/ i Daniela Olbrychskiego stworzyła kreację, za którą otrzymała główną nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na VIII Otwartym Festiwalu Teatru i Filmu Rosyjskiego Amurska Jesień 2010 w Moskwie oraz wyróżnienie na festiwalu Kinoforum Petersburgu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się jej rola w kinowym hicie „Listy do M.2”, w którym stworzyła znakomity duet z Maciejem Zakościelnym. Następnie wystąpiła w głównych rolach w filmach: „Kochaj” Marty Plucińskiej oraz „Porady na zdrady” Ryszarda Zatorskiego.

Magdalena Lamparska jest również aktorką teatralną. Zadebiutowała rolą Aliny w „Balladynie” w Teatrze Narodowym w Warszawie. Występuje także w Teatrze Kwadrat oraz w Teatrze Polonia.

Aktorka wierzy, że sukces składa się z talentu, szczęścia, a przede wszystkim z ciężkiej pracy. Od dziecka była pracowita, uporządkowana, systematyczna, a konsekwencję w działaniu i wytrwałość wykształciła, grając przez 12 lat w siatkówkę. Bliska jej jest też lekkoatletyka, tenis, narciarstwo, pływanie, śpiew i taniec. Wspiera wiele akcji charytatywnych oraz działa aktywnie na rzecz na ochrony środowiska.

Laureatka Politki uważa, że aby być lepszym, trzeba ćwiczyć i ciągle się uczyć. Dlatego dużo podróżuje po świecie, doskonaląc swój warsztat aktorski, a także scenopisarski pod okiem profesjonalistów w Berlinie i Los Angeles. Od wielu lat dzieli swój czas między Polskę a Amerykę ze względów rodzinnych oraz rozwijającej się kariery międzynarodowej. Magdalena Lamparska ma za sobą role w produkcjach zagranicznych u boku hollywoodzkich gwiazd. W roku 2016 wystąpiła w polsko – amerykańskim obrazie „Bez paniki, z odrobiną histerii”. Duże znaczenie miał udział w niezwykłym filmie „Azyl” z roku 2017 produkcji czesko – amerykańsko – brytyjskiej. Aktorka wcieliła się w rolę Wandy Englert, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i sanitariuszki z Powstania Warszawskiego.