Magdalena Boczarska – Laureatka POLITKI 2014

„Gdy pojawiają się kolejne aktorskie wyzwania, idę za nimi…”

Magdalena Boczarska urodziła się 12 grudnia 1978 roku, jak sama mówi w magicznym mieście – Krakowie. Już podczas studiów w PWST im. Ludwika Solskiego dostrzeżono w niej to „Coś”. „Coś”- co rozwija się z biegiem lat tworząc z młodej adeptki wytrawną aktorkę filmową i teatralną. Począwszy od nagrody na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za sceniczną rolę Kobiety w „Rajskim ogródku” wg Tadeusza Różewicza w 2001 roku, poprzez nagrodę XXVIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych za debiut w „Kurce wodnej” wg Witkiewicza, a także nagrodę za najlepszy duet aktorski w 2005 roku wraz z Jarosławem Gajewskim. Aż do spotkania z wybitnym specjalistą od trudnych tematów filmowych – reżyserem Janem Kidawą Błońskim.

W 2010 roku owocem współpracy jest nagroda dla najlepszej aktorki podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę tytułowej Różyczki – agentki Służb Bezpieczeństwa oraz statuetka Złotego Pawia dla najlepszej aktorki podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Goa a także nominacja do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Po 3 latach ten sam reżyser daje jej nie lada wyzwanie, proponując jedną z głównych ról w niezwykle trudnym i poruszającym filmie „ W ukryciu”. Sprostała, co nie było łatwe. Rola przyniosła jej ponownie tytuł najlepszej aktorki na festiwalu w Goa. W 44-letniej historii znanego na całym świecie Indyjskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego jej pierwszej udało się to dwukrotnie. Współpracowała m.in. z teatrami Buffo w Warszawie, Carrousel Theater w Berlinie i Teatro Tatro na Słowacji. Magdalenę Boczarską znamy także z takich filmów, jak : „ Testosteron”, „Lejdis”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „ Bejbi blues”. Nie unika także seriali telewizyjnych. „ Na dobre i na złe”, „ Barwy szczęścia”, „39 i pół”, ”Czas honoru”, „ Lekarze” – to tylko niektóre z nich. Nader wszystko ceni sobie pracę w teatrze. Na co dzień gra na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Prywatnie uwielbia ruch, jest wielka fanką biegania – „Sport stał się dla mnie elementem życia, jeśli nie trenuję, czuję się żle”. Od 4 lat intensywnie biega. „ Lubię czasem dostać w kość. Muszę się zmęczyć, spocić, poczuć, że żyję”.

Magdalena Boczarska to odważna i otwarta na życie, niezwykle wrażliwa i pełna energii osoba. Robi to co kocha, spełnia się, pnie w górę głodna nowych wyzwań.„Bo najważniejsze jest to, żeby nie odcinać kuponów, tylko iść do przodu”.Tak właśnie !!! Życzymy zatem ciekawych scenariuszy , wspaniałych produkcji i jak najwięcej trudnych, intrygujących ról.