Jerzy Maksymiuk jest twórcą muzyki do ponad 40 filmów. Jego kompozycja do filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” stała się muzycznym arcydziełem. Film z Polą Negri z 1918 roku, poddany przez Filmotekę Narodową cyfrowej rekonstrukcji w ramach projektu NITROFILM obejrzeli widzowie w Madrycie, Paryżu, Kijowie. Londynie i Berlinie w czasie Polskiej Prezydencji w UE. Zarówno Jerzy Maksymiuk, jak i Orkiestra Leopoldinum z Wrocławia podeszli do tego zadania z ogromną pasją i zaangażowaniem! Nasze drogi skrzyżowały się 4 września podczas warszawskiej re-premiery „Mani” , a tuż po Gali w Filharmonii Narodowej wiedzieliśmy, kto zostanie Laureatem Politki 2012!
Maestro Jerzy Maksymiuk urodził się w 1936 roku w Grodnie. Jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów i niezwykłą osobowością twórczą.
W 1972 roku Jerzy Maksymiuk założył Polską Orkiestrę Kameralną, z którą koncertował na wielu renomowanych festiwalach. Kontrakt z wytwórnią EMI zaowocował nagraniem kilkunastu płyt z muzyką od baroku po muzykę współczesną. Maestro i jego zespół byli wielokrotnie nagradzani prestiżowymi nagrodami, m.in. nagrodą krytyków „Orfeusz” na Festiwalu „Warszawska Jesień” oraz nagrodą „Wiener Flotenuhr” za nagranie koncertów fortepianowych Mozarta.
W 1983 roku Jerzy Maksymiuk został pierwszym dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Podczas licznych tournee po Europie dwukrotnie odwiedził z tym zespołem Polskę. W uznaniu za 10-letnią pracę z tą orkiestrą dyrygent został uhonorowany tytułem Conductor Laureate, a w 1990 roku otrzymał honorowy tytuł Doctor of Letters Strathclyde University w Glasgow. Na początku lat 90- tych współpracował z English National Opera, gdzie przygotował „Don Giovanniego” Mozarta oraz „Zemstę nietoperza” Johanna Straussa.
Maksymiuk występował gościnnie z tak renomowanymi zespołami jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Izraelska Orkiestra Kameralna, oraz Los Angeles Chamber Orchestra. Jednocześnie stale współpracuje z polskimi zespołami, głównie z Sinfonią Varsovią, której trzon stanowią muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej. Z Sinfonią Varsovią i Piotrem Palecznym nagrał w 2000 roku dla firmy BeArTon album Koncerty Fortepianowe Fryderyka Chopina na podstawie Wydania Narodowego pod red. Jana Ekiera, uhonorowany nagrodą „Fryderyk 2002” i Złotą Płytą. W rok później w tym samym składzie i dla tej samej firmy zarejestrował album The Best of Paderewski nominowany do nagrody „Fryderyk 2001”. W 2002 roku dla firmy BeArTon nagrał z Sinfonią Varsovią i Januszem Olejniczakiem album z muzyką Wojciecha Kilara nominowany do nagrody „Fryderyk 2002” w kategorii Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej, w roku 2004 za album z muzyką H. M. Góreckiego otrzymał dwie nagrody „Fryderyk 2003” w kategoriach: Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej. W 2005 Maksymiuk otrzymał kolejnego „Fryderyka” za album z muzyką Witolda Lutosławskiego zrealizowany po raz pierwszy w Polsce i na świecie w nowej technologii super-audio. W roku 2005 artysta został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury w dziedzinie muzyki – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, a w 2006, z okazji 70. urodzin, otrzymał Brylantową Batutę PR.
Źródło: pl.chopin.nifc.pl