Joanna Kulig – Laureatka POLITKI 2018

Joanna Kulig – laureatka POLITKI 2018 – polska aktorka filmowa, telewizyjna, teatralna, która chciała być piosenkarką.

Niezwykle energetyczna i pracowita od dziecka, zawsze miała jakiś cel. Przez wiele lat była nią pasja muzyczna. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I – go stopnia w Krynicy Zdroju w klasie fortepianu oraz Zespół Szkół Muzycznych II – go stopnia w Krakowie w klasie śpiewu solowego. Swój talent wokalny pokazała, odnosząc sukces w telewizyjnych programach muzycznych, takich jak: „Szansa na sukces” i „Idol”. Po maturze postanowiła zdawać do Akademii Muzycznej w Katowicach oraz PWST w Krakowie, a także na … bibliotekoznawstwo. Na szczęście los wiedział co wybrać dla Joanny i zdecydował, że dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła  w roku 2007 na wydziale aktorskim, specjalizacja wokalno-estradowa.

Ważnym momentem w jej aktorskiej karierze okazała się praca przy spektaklu TV „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony. Spektakl otrzymał  Srebrny Medal na New York Festivals, a Joanna Kulig w roku 2009 nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w Sopocie. Swój talent aktorski i wokalny prezentowała wielokrotnie m. in. w spektaklu muzycznym „Chopin musi umrzeć”, którego premiera odbyła się w Warszawie oraz w Londynie.  Joanna Kulig   pracowała również na deskach teatrów warszawskich: w Och Teatrze i Ateneum.  Nawiązała także współpracę z Teatrem Polskiego Radia. Za debiut w słuchowiskach radiowych w roku 2016 otrzymała nagrodę ARTE.

Na dużym ekranie pierwszy raz pojawiła się w roku 2007 w filmie „Środa czwartek rano”. Za tę rolę otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut  aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Joannę Kulig mogliśmy  zobaczyć w wielu filmach m. in.: „Janosik. Prawdziwa historia”, „Milion dolarów”, „Maraton”, „Warsaw by night”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz”,  „Disco Polo”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” oraz serialach: „Czas honoru”, „Teraz albo nigdy”, „Trzeci oficer”, a także w znakomitym „O mnie się nie martw”.

W życiu zawodowym Joanny Kulig bogaty rozdział stanowią filmy znane na arenie międzynarodowej. W roku 2011 aktorka zagrała w niemieckim melodramacie „Zagubiony czas”. Następnie w serialu tv BBC i TVP „ Szpiedzy w Warszawie”, południowokoreańskim „Way back home” oraz niemiecko – amerykańskiej superprodukcji „Hansel i Gretel. Łowcy czarownic”. Drzwi do międzynarodowej kariery otworzył aktorce „Sponsoring” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, w którym zagrała u boku Juliette Binoche. Za kreację w tym filmie w roku 2012 otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orły 2013” również w tej kategorii, a także nagrodę miesięcznika Elle „Kryształowa Gwiazda Elle” „za osobowość aktorską, wielki talent, umiejętność wzbudzania zachwytu i przykuwania uwagi widza zawsze i bezdyskusyjnie”.

W następnym roku ponownie była nominowana do nagrody Orłów za rolę w polsko – hiszpańskim filmie „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha.  W roku 2016 aktorka zagrała w znakomitym belgijsko – francusko – polskim obrazie „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine. Niezwykle owocna okazała się trzykrotna współpraca z Pawłem Pawlikowskim. Rozpoczął ją w roku 2011 thriller produkcji polsko – francusko – brytyjskiej „Kobieta z piątej dzielnicy” u boku hollywoodzkich gwiazd: Ethana Hawke i Kristin Scott Thomas. Potem była oscarowa „Ida”.  Trzeci wspólny projekt to film „Zimna wojna”, w którym Joanna Kulig zagrała główną rolę specjalnie dla niej napisaną. Pokazała tutaj swój wszechstronny talent artystyczny: aktorski, taneczny i wokalny. Światowa premiera tego filmu odbyła się 10 maja tego roku na Festiwalu w Cannes. Zakończyła się owacjami na stojąco, wieloma pozytywnymi recenzjami i gratulacjami z całego świata oraz Złotą Palmą dla reżysera.