Dorota Pomykała – Laureatka POLITKI 2023

Dorota Pomykała – Laureatka POLITKI 2023 – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Od dziecka lubiła mówić wierszyki  i śpiewać w rodzinnym gronie w górniczym bloku w Bytomiu. Wielką radość  sprawiało jej rozśmieszanie kolegów i koleżanek, ale nie marzyła o tym, aby zostać aktorką. Postanowiła zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie tylko po to, aby się sprawdzić i dostała się z bardzo wysoką, drugą lokatą. Zawodowy debiut teatralny miał miejsce w 1979 roku na scenie Teatru Starego w Krakowie w sztuce „Jan Kochanowski” w reż. Jana Korwina-Kochanowskiego. Z teatrem tym związała się na stałe. Występowała również na deskach innych teatrów: Bagatela, J. Słowackiego w Krakowie, łódzkim Teatrze Nowym, warszawskich – Studio, Rozmaitości, Polonia oraz w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Ma również na koncie wiele ról w Teatrze Telewizji. Współpracowała z mistrzami: J. Jarockim, A. Wajdą, K. Lupą, F. Bajonem, L. Adamikiem, T. Łomnickim. K. Kutzem. Za stworzone kreacje teatralne była wielokrotnie nagradzana.

Na ekranie kinowym zadebiutowała w roku 1978 w „Aktorach prowincjonalnych” A. Holland. Pierwszą dużą rolę zagrała w kostiumowej komedii „Ojciec królowej” (1979). Przełomem w karierze filmowej Doroty Pomykały była rola w „Wielkim Szu” (1982) u boku Jana Nowickiego. Laureatka POLITKI zagrała w kilkudziesięciu produkcjach filmowych m.in. „Chce mi się wyć” (1989), „Szklany dom” (1989), „Tylko strach” (1993), „Spis cudzołożnic” (1995), „Królowa aniołów” (1999), „Oda do radości” (2005), „Z odzysku” (2006), „Senność” (2008), „Ki” (2011), „Via Carpatia” (2018) produkcji polsko-czesko-macedońskiej. Aktorka wystąpiła także w wielu serialach telewizyjnych m. in. : „Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Blisko, coraz bliżej”, „Dorastanie”, „Boża Podszewka II”, „Plebania”, „BrzydUla”, „Blondynka”, „Szpilki na Giewoncie”, „Singielka”.

Wiele kreacji Doroty Pomykały zyskało uznanie u krytyków i publiczności w kraju i zagranicą. Pierwszoplanowa rola w duńskim filmie „Urodziny Kaja” z 1990 roku przyniosła nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki. Film zdobył również Grand Prix na MFF w Rouen. W 2002 roku na Festiwalu w Gdyni, Laureatka POLITKI otrzymała główną nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Moje miasto”. Za kreację w „Zgorszeniu publicznym” była nominowana do Złotej Kaczki w kategorii – Najlepsza aktorka sezonu 2009/2010. Krótkometrażowa produkcja „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” z 2014 roku otrzymała nagrodę w Los Angeles na Festiwalu Filmów Polskich. W roku 2020 spektakl telewizyjny „Beauty” zdobył nagrody na amerykańskich festiwalach w Houston oraz w Kansas City oraz w Buenos Aires w Argentynie. Kunszt aktorski Doroty Pomykały podziwiał świat w nominowanym do amerykańskiego Oscara krótkometrażowym filmie „Sukienka” z roku 2020. Film otrzymał wiele laurów krajowych i międzynarodowych na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Krakowie, Chicago, Atlancie, Sofii, Islandii.

Największym sukcesem zawodowym Laureatki POLITKI okazała się rola w filmie „Kobieta na dachu” koprodukcji polsko – szwedzko – francuskiej, za którą otrzymała wiele prestiżowych nagród. W czerwcu 2022 roku z rąk Roberta De Niro odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki na Tribeca Film Festiwal w Nowym Jorku. Kilka miesięcy później na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kreacja Doroty Pomykały została uznana za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. W bieżącym roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii najlepszej głównej roli kobiecej. Film „Kobieta na dachu” wyróżniono również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hanoi w Wietnamie.

W życiu zawodowym Doroty Pomykały ważna jest także muzyka. Dwukrotnie była laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Występowała w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, z Markiem Grechutą nagrała płytę „Śpiewające obrazy”, kreowała Edith Piaf w widowisku telewizyjnym „Urodziłam się na ulicy”.

Pani Doroto, rok temu Nowy Jork i Robert De Niro, dzisiaj Lipno – miasto Poli Negri. To wielki zaszczyt i ogromna przyjemność gościć Panią u nas. Pola Negri z pewnością doceniłaby Pani wcielenia w role niezwykłych kobiet. Doceniłaby także talent muzyczny, który również był bliski sercu naszej sławnej rodaczki.

Szanowna Laureatko, lubi Pani sprawiać radość swoim widzom, dzisiaj my chcemy uhonorować Panią POLITKĄ – nagrodą Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri za rozsławianie polskiego kunsztu aktorskiego za granicą swoją cudowną „pomykalską” energią.