Pola Negri była silna i utalentowana, bo urodziła się w Lipnie. Warto urodzić się w Lipnie! Z naszego miasta wywodzi się wielu wybitnych Polaków: prof. Leszek Balcerowicz, Wincenty Rapacki – aktor, dramaturg i scenograf. To akurat u jego córki, Honoraty Leszczyńskiej, Pola Negri szkoliła w Warszawie swój warsztat aktorski.
W podlipnowskim Popowie urodził się Lech Wałęsa, który uczęszczał do Technikum im. Ziemi Dobrzyńskiej przy ul. Okrzei w latach 1958/1961. Ludzi z ciekawymi i imponującymi życiorysami jest dużo, dużo więcej…
Pola Negri (wł. Apolonia Chalupec) Urodziła się 3 stycznia 1897 r. w Lipnie. Dzieciństwo aktorka wspomina bardzo ciepło i sentymentalnie z poczuciem rodzicielskiej miłości i względnej materialnej stabilizacji. Ojciec, przystojny Słowak, przybył do Lipna z żoną, Eleonorą z Kiełczewskich. Z zawodu był blacharzem. Aresztowany przez carską policję utracił kontakt z rodziną, dlatego matka wraz z córką przeniosły się do Warszawy.
Pola zdała egzamin do szkoły baletowej. Umiejętności taneczne i niesamowita wprost ekspresja, zostały szybko zauważone przez specjalistów z branży teatralnej i filmowej. Na ekranie zadebiutowała w 1914 r. główną rolą w „Niewolnicy zmysłów”. Mimo napiętej sytuacji politycznej film odniósł ogromny sukces. Potem grała w jeszcze kilku polskich filmach, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. Skupiona na pracy, niezwykle wytrwała, pełna możliwości twórczych, w środowisku warszawskim była uważana za profesjonalistkę. Zdążyła już stworzyć pewien typ granych przez nią bohaterek – „femme fatale”. W 1917 r. wyjechała do Berlina, gdzie występowała u M. Reinhardta. Zagrała w takich filmach jak „Oczy Mumii Ma”, „Carmen”, „Madame Dubarry”.
W wieku 25 lat wyruszyła na podbój Ameryki. Nowy Jork powitał polską gwiazdę jak prawdziwą królową srebrnego ekranu. Intensywna praca aktorska Negri przypada na lata 20. Nakręciła w tym czasie 20 filmów, zarabiając milion dolarów rocznie. Najciekawsze tytuły to „Zakazany raj”, „Hotel Imperial”, „Miłostki aktorki”, „Skłamałam”, „Drut kolczasty”. Pola Negri to nie tylko przykład błyskotliwej kariery. Jej osobowość i styl życia były dla wielu kobiet wzorem do naśladowania – to ona pierwsza zaczęła malować paznokcie, nosić sandały i wysokie, zgrabne botki na obcasach, była mistrzynią makijażu, lansowała oryginalne modele sukni do podróży lotniczych. Na swoim koncie miała dwa małżeństwa z arystokratami, romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino.
Różne były przyczyny końca amerykańskiej sławy Poli Negri, ale niewątpliwie zasłużyła sobie w tym czasie na miano bogini ekranu. W latach 30. ponownie wyjechała do Niemiec. Wtedy też powstały z jej udziałem najciekawsze europejskie filmy dźwiękowe: „Mazurka”, „Moskwa-Szanghaj”, „Tango Notturno”. W 1951 r. przyjęła amerykańskie obywatelstwo, a w 1964 r., za sprawą przyjaciółki Margaret West, wystąpiła po raz ostatni. Zagrała rolę Madame Habib w „Księżycowych prządkach”. Zdjęcia kręcono w Londynie. Polę powitano tam bardzo entuzjastycznie. Szczególnie dla młodszych fanów była żywą legendą kina. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio.
W Lipnie wisi tablica poświęcona jej pamięci, a do odwiedzenia zaprasza Izba Pamięci Poli Negri, w której zgromadzono cenne pamiątki przywołujące postać gwiazdy i atmosferę „starego kina”.