Agata Buzek – Laureatka POLITKI 2010

Agata Buzek – laureatka statuetki Politki przyznawanej przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri podczas Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”.

Agata Buzek studiowała na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Wcześniej uczęszczała do Gliwickiej Szkoły Baletu. Chciała być  modelką i dopięła swego. Włada pięcioma językami. Fascynująca osobowość, silna i intrygująca, a jednocześnie głęboko naturalna, wrażliwa i piękna.

Jeśli mielibyśmy szukać wspólnych wartości charakterystycznych zarówno dla Agaty, jak i naszej Poli, to na pewno jest to niesamowita pracowitość i konsekwencja w działaniu.

Agata uważana jest za perfekcjonistkę w każdym calu, chociaż, jak gdzieś  się wyraziła, niemieckie przepisy męczą ją w dłuższej perspektywie i wtedy zaczyna tęsknić za włoskim klimatem.

Jej wszechstronność przekłada się na role, w jakich jest obsadzana – komediowe, dramatyczne, kostiumowe i współczesne. Swój warsztat doskonaliła pod okiem najlepszych- Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Martina Freeman’a, Petera Greenway’a, Iwana Wyrypajewa. Zagrała w wielu świetnych produkcjach zagranicznych, a szczególną uwagę chcemy zwrócić na „Balladę o czyścicielach szyb”, „Ostatnią kryjówkę”, „Valerie” i „Paparazzo”, które pokazują świat mody i show-biznesu, „Nightwatching”, „Wichry Kołymy” z Emily Watson o czasach stalinowskich czystek i Gułagu czy „Świętą krowę”.

W kontekście filmu „Valerie” powiedziała „Rzeczpospolitej”  (12.02.2008), że „zastanawiała się, jak żyjemy i jak łatwo wziąć wyobrażenia innych o nas za nasze, przejmować się nimi i ulegać obowiązującym wzorcom. Spełniać cudze marzenia zamiast swoich”.

Agata Buzek potrafi oddzielić pracę zawodową od życia prywatnego. Jest współzałożycielką Fundacji Arteria, walczy o prawa zwierząt i to nie tylko w czysto spektakularny sposób, włączyła się w ruch „Solidarność z Białorusią”, wspomagała pomarańczową rewolucję, jest ambasadorem PAH, która buduje studnie w Sudanie.

Jedną  z ostatnich nagród, jakie otrzymała, był tytuł „Shooting Star” na festiwalu w Berlinie. To szczególne wyróżnienie dla młodych, obiecujących aktorek i aktorów z Europy. Dla Agaty jednym z walorów tego wyróżnienia była możliwość poznania dziewięciu nowych, wspaniałych osobowości, bo  Agata Buzek lubi poznawać ludzi.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy poznać Ciebie Agato, i że tak spontanicznie i z wielką radością zgodziłaś się przyjechać  do naszego miasteczka, gdzie też toczy się życie i dzieją  się rzeczy zwykłe i niezwykłe.