KSIĄŻKA O POLI NEGRI JUŻ WKRÓTCE!

Wydanie książki Mariusza Kotowskiego, członkowie Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri przyjęli z ogromną radością i satysfakcją. To kolejny krok w utrwalaniu biografii tej wielkiej aktorki wywodzącej się z Lipna. Któż by pomyślał, że ta kilkuletnia dziewczynka, która wyjechała z naszego miasteczka w poszukiwaniu lepszego świata, stanie się właścicielką kluczy do amerykańskiego San Antonio, honorową obywatelką Los Angeles z gwiazdą na słynnej Drodze Sławy czy laureatką nagrody „Za całokształt niezwykłych osiągnięć przyczyniających się do rozwoju filmu niemieckiego”.

Mariusz w swojej książce przytacza wiele ciekawych, a nieznanych szerzej szczegółów związanych z karierą filmową Negri, a osadzając je w historycznej rzeczywistości zaprasza nas w podróż przez kontynenty, kraje, wytwórnie i studia filmowe, salony i alkowy. Doskonale radzi sobie z opisem uczuć i namiętności, co jest niewątpliwym atutem publikacji.

Z dużym zainteresowaniem wczytywałam się w cytowane wypowiedzi autorytetów z dziedziny sztuki filmowej, których jest w książce dużo, a które podnosząc jej wartość, czynią ją jeszcze bardziej autentyczną i bliską dla czytelnika.

Jeanine Basinger : „Pola Negri była idealną kobietą. Z jednej strony namiętna, nieco egzotyczna i tajemnicza, a z drugiej zwyczajna, praktyczna, zdolna i śmieszna. Kobieta, która miała te wszystkie cechy, potrafiła również wspaniale żyć”. W zupełności zgadzam się z autorem, że Pola Negri „nie potrzebowała króla, żeby być królową”.

Pamięć o pięknej Policie, jak nazywał ją Rudolf Valentino, przywróciliśmy Lipnu w 2005 roku, kiedy to wspólnie z Wiesławą Czapińską, Bogusławem Kaczyńskim i Igorem Chalupcem odsłoniliśmy tablicę jej poświęconą, otworzyliśmy Izbę Pamięci, a od 2007 roku organizujemy festiwal filmowy „Pola i inni”, utrzymany w klimacie „starego kina”. Ideą przeglądu jest promowanie dorobku filmowego Poli Negri, jak również tych polskich artystów, którzy odnieśli sukces poza granicami naszego kraju.
Tym szczególnie wyróżniającym się wręczamy „Politki”, festiwalowe statuetki, przedstawiające Polę jako „Hiszpańską tancerkę”(1923). Mamy nadzieję, że jednym z kolejnych laureatów „Politki” będzie Mariusz Kotowski, mistrz tańca, choreograf, reżyser, autor filmu dokumentalnego „Pola Negri” i
autor książki „Pola Negri – legenda Hollywood”.