Maria Nowotarska i Agata Pilitowska – Laureatki POLITKI 2016

Polsko-kanadyjski teatr od 25 lat, szczególnie od momentu założenia przez Marię Nowotarską Salonu Poezji, Muzyki i Teatru, propaguje na całym świecie piękno polskiej kultury, nauki i sztuki.

Ze szczególnym wzruszeniem i radością gościmy podczas festiwalowego jubileuszu aktorki – gwiazdy, matkę i córkę, nasze cudowne przyjaciółki z Kanady – Marię Nowotarską i Agatę Pilitowską.

Z tęsknoty do polskiej kultury, słowa i muzyki za ich przyczyną narodził się teatr bez granic i cykl przedstawień o Wielkich Polkach Emigrantkach ze scenariuszami pisanymi specjalnie dla aktorek przez Kazimierza Brauna. „Opowieści Poli Negri”, „Tajemnice Ordonki”, „Promieniowanie”, „Tamara L.”, „Helena Modrzejewska”, „American Dreams” obejrzeli widzowie w USA, Kanadzie, Brazylii, Francji, Portugalii, Szwecji, na Litwie, w Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Sztuki przetłumaczono na 7 języków, a my poznaliśmy 3 z nich – „Opowieści Poli Negri”, „Tajemnice Ordonki”, a na 10. Przeglądzie „Pola i inni” „Promieniowanie, rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie”. O tym, że świat jest mały, przekonaliśmy się już dawno, ale wyjątkowo miłe było spotkanie wspólnej znajomej z Lipna w Tuluzie, czy nasza współpraca z Polską Ambasadą  w Lizbonie w projekcie upamiętnienia śladów Poli Negri w portugalskim Estoril.

Maria Nowotarska po ukończeniu studiów w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej współpracowała z wybitnymi polskimi reżyserami w repertuarze dramatycznym i komediowym. Grała m.in. Andrzejową Korczyńską w „Nad Niemnem” i Teklę Ostrowską w „Miedzy ustami a brzegiem pucharu”. Mogliśmy ją oglądać w Teatrze Telewizji w „Świętoszku”, „Iwanowie”, „Klonowych braciach”, „Marii Magdalenie”. Do Kanady przyjechała w 1990 roku i od razu stała się współtwórcą życia teatralnego w Toronto. W studium aktorskim przygotowuje również młodzież polskiego pochodzenia do pracy na scenie.

Maria Nowotarska jest laureatką wielu nagród – m.in. Fundacji A. Mickiewicza, Medalu Gloria Artis, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu American Institute of Polish Culture.

Agata Pilitowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie grała w Teatrze Starym i Teatrze im. J. Słowackiego. Od 1986 roku mieszka w Toronto w Kanadzie grając zarówno w anglo-, jak i polskojęzycznych produkcjach teatralnych. Ostatnio wystawia na kontynencie amerykańskim poetyckie spektakle poświęcone naszym Noblistom – Wisławie Szymborskiej i Czesławowi Miłoszowi. Do ważnych przedstawień w karierze teatralnej Agaty Pilitowskiej należą „Skamandryci”, „Ostatni tren”, „Książę Poetów”, „Świąteczny Kraków”. Agata Pilitowska pracowała przez 15 lat dla kanadyjskiej wielokulturowej stacji telewizyjnej OMNI TV – będąc prezenterką i dziennikarką cotygodniowego programu „Z ukosa”. Podłożyła głos do odcinków filmów „Canada the Peoples’ History” i „Ecce Homo” oraz wielu innych. Prowadzi letnie koncerty nad Niagarą z udziałem znanych międzynarodowych wykonawców.

Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Gloria Artis, wiedeńską Złotą Sową, Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.W wypełnionych po brzegi salach teatrów międzykontynentalna publiczność z aplauzem przyjmuje prowadzone po mistrzowsku dialogi, w których głębia życiowych refleksji w wykonaniu Marii kontrastuje z wdziękiem i powabem Agaty.

Niech Wasza energia i piękno promieniują nadal, łącząc ludzi na całym świecie!