10. PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FILMOWEJ „POLA I INNI”

W dn. 2-5 czerwca 2016 r. odbył się jubileuszowy 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Był zwieńczeniem 10 – letniej działalności Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, które podjęło się niełatwej misji, jaką jest organizacja festiwalu w międzynarodowym wymiarze. Pola Negri, aktorka globalna dała ku temu powody i szanse lokalnej społeczności, z której się wywodziła.
Po raz kolejny mogliśmy gościć fanów srebrnego ekranu w starym lipnowskim kinie Nawojka, pochodzącym z XIX wieku. Magia tego miejsca przyciąga, pobudza zmysły i wyobraźnię. W dawnej projektorni, w salonikach z fin de siècle oraz pośród muzealnych eksponatów zachwyceni klimatem goście – Edyta Herbuś, Marek Probosz i Beata Tadla – zostawili ku pamięci wspaniałe fotografie.
Publiczność jak zawsze czekała na wywiady z laureatami Politki, na rozmowy i dyskusje na scenie – w tym roku o Krzysztofie Kieślowskim i na temat inspiracji kina przyszłości. Przeżyliśmy wzruszające chwile, kiedy Maria Nowotarska i Agata Pilitowska z Toronto, Małgorzata Zajączkowska oraz Daniel Olbrychski odsłaniali swoje tablice na Bulwarach Poli Negri, kiedy z uwagą słuchali laudacji na temat ich artystycznego dorobku. Kamil Mróz brawurowo wykonał szlagiery Mieczysława Fogga. Jego śladami podążają już kolejni wychowankowie teatru Bene Nati, którzy pokazali się w spektaklu „Klimaty retro” i konkursie „Być jak Pola Negri”.
W filmowym repertuarze zaproponowaliśmy filmy ciekawe i niełatwe, opowiadające różne historie kobiet, a były to następujące tytuły: „Dagny”, „Noc Walpurgi”, „Podwójne życie Weroniki”. Teatr Polski z Toronto przygotował spektakl poświęcony Marii Skłodowskiej – Curie. Tomek Walczak, jak zawsze dał popis muzycznego talentu i zagrał Poli do „Górskiej kotki”, a wcześniej powspominaliśmy festiwalową dekadę. Jubileusz uświetnili swoją obecnością i miłym słowem Małgorzata Kidawa-Błońska – Wicemarszałek Sejmu RP, lipnowscy radni i członkowie UTW z Bydgoszczy.
Przeżyliśmy piękne chwile z mieszkańcami Lipna, sponsorami, gośćmi z Tomaszowa Mazowieckiego, Kielc, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Warszawy, Los Angeles, Toronto, a to wszystko dzięki Poli Negri, która niezmiennie zachwyca nas swoim talentem! I w tym roku okazała się najjaśniejszą z gwiazd – kiedy usłyszeliśmy ją w partiach wokalnych filmów dźwiękowych „Mazurka” i „Hi Diddle Diddle” – wstrzymaliśmy oddech…

Małgorzata Zajączkowska – Laureatka POLITKI 2016
Daniel Olbrychski –  Laureat POLITKI 2016
Maria Nowotarska i Agata Pilitowska – Laureatki POLITKI 2016